₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Current Range | 1-10 A |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Monitoring Type | NEUTRAL |
| Relay Output | 2 NO + 2 NC |
| Time Delay | 0-3 s |
| Frequency | 50 Hz |
| Setting Type | Keypad |
Minimum order quantity: 1 Piece
Monitor Relay is a combination neutral grounding resistor (NGR) monitor and ground fault relay. In distribution systems employing resistance grounding the Monitor Relay protects against ground faults .Specification
Ø Auxiliary Supply : 24 V DC, FOR 110 V AC TO 230 V AC External adapter will be supply
Ø Mounting Type : Flush Type
Ø Current Setting: 1 – 100 Amp
Ø Time Setting : 1 Sec – 3 Sec.
Ø LED DISPLAY Indication : E/F Trip, NGR Trip
Ø Potential free Contact :
1 1 NO Potential free CONTACT FOR EARHT FAULT
2 1 NO Potential free CONTACT FOR NG FAULT
3 1 NO Potential free CONTACT FOR COMON EARHT & NG FAULT
Ø Relay Model – NMR100A24D
Ø Coupling Sensor – HRG12K
Ø Current Transformer : CTN100A
Rated insulation voltage AC 1.1 KV
Rated impulse withstand voltage/contamination level 2.5 kV/3
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India