We are a leading Manufacturer of 12 w two feet led dc tube light with on off switch, 110 v ac 150 mm led tube light and 24 v dc 150 mm led tube light from Pune, India.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Voltage | 24V |
| Length | 2 Feet |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Aluminium |
| Light Color | Cool Daylight |
| Warranty | 12 Months |
| Input Current | 1A |
| Lumens | 500 Lumens |
| Surge Protection | 2 KV |
| IP Rating | 23 |
| Usage/Applications | Control panel, machine, lift |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufactured | Nucleus Electricals |
| Certification | CE & ISO 9001 :2015 |
| Cat No. | N-TWACS106024D |
Minimum order quantity: 10 Piece
Led Panel Light Led Tube Light. Led Panel Light. Bracket Mounted · Led Panel Light. Magnet Mounted · Led Tube Light. 100 MM · Led Tube Light. 150 MM · Led Tube 200 MM & 300 MM.
Manufactured in India with high quality.
Application : Control panel tube light, Automation panel, elevator
available in various type combination
1 feet with button connector on off switch
2 feet 12 watt 1 feet 5 watt
6 watt 7 watt 8 watt 9 watt 230 V AC 24 DC
N-TGA108W230A - LED TUBE LIGHT Aluminium GREY 1 feet 08 watt 230 vac
N-TGAS108W230A - Aluminium body 1 Feet with ON- OFF SWITCH 08 watt 230 V AC
N-TWP105W230A - Plastic body 1 feet 5 WATT 230 VAC
N-TWP108W230A - LED TUBE LIGHT 1 FEET 230 VAC PLASTIC
N-TWPS108W230A - Plastic Body 1 Feet With ON- OFF SWITCH 1 FEET 8 WATT 230 V AC
N-TWPS150M04W230A - Plastic Body 150 MM With ON- OFF SWITCH 4 WATT 230 V AC
N-TWAC107W024D- Aluminium body 1 Feet With Connector 7 WATT 24 V DC
N-TWACS106024D- Aluminium body 1 Feet With Connector & ON- OFF SWITCH 6 WATT 24 VDC
N-TWP106W024D- Plastic body 1 feet 06 WATT 230 VAC
we will design tube light as per customer specification
Our company are ISO 9001:2015 certified our all products are CE Marked for Export quality.
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 4000K |
| Wattage | 3 W |
| Material | Plastic |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Length (mm) | 150 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3 W |
| Light Color | White |
| Color Temperature | 4000K |
| Material | Plastic |
| Voltage | 24 VDC |
| Length (mm) | 150 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India