Our range of products include cnc machine lamp - ip- 67, aluminium cnc machine lamp, slim machine light, 24 v dc 375 mm gml series cnc machine light, waterproof led cnc machine light and long arm machine light.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Beam Angle | 120deg |
| Dimension | 1feet |
| Lighting Type | Led |
| Power Consumption | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
| Lumen | 100 lm/watt |
₹ 1799 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Beam Angle | 180 Degree |
| Dimension | 1 Feet |
| Lighting Type | LED |
| Power Consumption | 10 Watt |
| Country of Origin | Made in India |
CNC MACHINE LAMP IP-67 structure Resistance to Water, Coolant & CNC Machine LAMP, Water & COOLANT Proof (IP 67) Aluminium body
We are offering with 24 VDC & 110 VAC & 230 VAC power supply. Also we can supply in 12 watt , 18 watt , 24 watt & 30watt
Our ordering catalogue.
12 watt 300 MM 24 VDC - N-RML12W300M024D
12 WATT 300 MM 230 VAC - N-RML12W300M230A
18 WATT 420 MM 24 VDC - N-RML18W420M024D
18 WATT 420 MM 230 V AC - N-RML18W420M230A
24 WATT 535 MM 24 VDC - N-RML24W535M024D
24 WATT 535 MM 230 VAC - N-RML24535M230A
30 WATT 650 MM 24 VDC - N-RML24535M230A
30 WATT 650 MM 230 VAC - N-RML24535M230A
CE MARKED MACHINE LIGHT AVAILABLE
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Body Material | Aluminium |
| Install Style | Embedded |
| Lighting Type | LED |
| Wattage | 10 W |
| Shape | Square |
| Lighting Color | White |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| IP Rating | IP33 |
| Country of Origin | Made in India |
SLIM LED – LEDs are making it impervious to vibration or impact. With a small form factor, lengths from 200- to 400 MM.
it is ideal for areas where space is limited. With a protection rating of IP67, the Slim LED is a complete waterproof machine light, however.
Minimal installation dimensions
6500 K colour temperature
May be connected directly to 24V current
50,000 hours of optimum light due to latest LED technology
Voltage: 22-29V DC
Impact and vibration resistant
Lighting direction individually adjustable
Lengths of 200 MM , 304 MM & 404 MM available
IP67 rated
CE MARKED MACHINE LIGHT
SLML SERIES MACHINE LIGHTS
Slim machine led light IP -67
Water & Coolant Resistance
Heavy duty Black Extruded Aluminium Body Surface & Rotatable Mounting Arrangement With Bracket
Available with lens & Without lens
N-SLML07W202M024D – Slim LED Machine Light 202 MM 24 VDC
N-SLML07W202M230A – Slim LED Machine Light 202 MM 230 VAC with external adapter
N-SLML14W304M024D – Slim LED Machine Light 304 MM 24 VDC
N-SLML14W304M230A – Slim LED Machine Light 304 MM 230 VAC with external adapter
N-SLML21W404M024D – Slim LED Machine Light 404 MM 24 VDC
N-SLML21W404M230A – Slim LED Machine Light 404 MM 230 VAC with external adapter
₹ 2160 / Piece Get Latest Price
| Beam Angle | 120 Degree |
| Dimension | 375 mm |
| Lighting Type | LED |
| Power Consumption | 10 W |
| Body Material | Boro Silicate Glass |
| Brand | Nucleus Electricals |
| Voltage | 24 V DC |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1602 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Beam Angle | 180 |
| Dimension | 650 |
| Lighting Type | LED |
| Power Consumption | 30WATT |
| Weight | 2kg |
| Lamp Source Color | LED WHITE |
| LED Luminous Efficiency | 110 Lumens/ watt |
| Body Material | Aluminum |
| Product Code | N-RML30W650M230A |
| Luminous Flux | 3000 Lumesn |
| Cable Length | 2 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | CE |
| Standard | ISO 9001:2015 |
| Manufactured by | Nucleus |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC MACHINE LAMP IP-67 structure Resistance to Water, Coolant & CNC Machine LAMP, Water & COOLANT Proof (IP 67) Aluminium body
We are offering with 24 VDC & 110 VAC & 230 VAC power supply. Also we can supply in 12 watt , 18 watt , 24 watt & 30watt
Our ordering catalogue.
12 watt 300 MM 24 VDC - N-RML12W300M024D
12 WATT 300 MM 230 VAC - N-RML12W300M230A
18 WATT 420 MM 24 VDC - N-RML18W420M024D
18 WATT 420 MM 230 V AC - N-RML18W420M230A
24 WATT 535 MM 24 VDC - N-RML24W535M024D
24 WATT 535 MM 230 VAC - N-RML24535M230A
30 WATT 650 MM 24 VDC - N-RML24535M230A
30 WATT 650 MM 230 VAC - N-RML24535M230A
For More information please contact us
Nucleus Electricals, Pune
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Round |
| Model Name/Number | N-LAML12W024D |
| Base Type | Screw fitting round |
| Usage/Application | Indoor |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP55 |
| Warranty | 1 year |
| Color Temperature | 6500k |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Luminous Flux | 110/WATT |
| Install Style | Floor mount |
| Operating Temperature | -10 to 60 degree |
| Cable Length | 2 meter |
| Package Weight | 3kg |
| Weight | 2kg |
| Ip Code | 55 |
| Features | Long life |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufactured by | Nucleus Electricals |
| Export | Europe |
| Certificate | CE & ISO 9001: 2015 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Round |
| Model Name/Number | N-GML09W300M024D |
| Usage/Application | Machine |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP -67 |
| Dimensions | 300 MM |
| Warranty | 12 Months |
| Color Temperature | 6500k |
| Input Voltage | 24 VDC |
| Certification | CE |
| Item Length | 2 Meter |
| Weight | 600 GM |
| Ip Code | 67 |
| Features | Waterproof |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | Nucleus |
| Standard | ISO 9001:2015 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nucleus Electricals is a Pune-based manufacturer of High-quality products are CNC Machine Lamp, Work lamps, Lathe Machine lamps, ARM lights, flexible neck machine light, Automobile Lighting, Appliance lighting, cold storage lighting, Led tube light for controls panel, customized Lights.
We are offering Borosilicate Glass 120 Degree LED Machine light, Dimension: 300mm - 630mm
LED CNC Machine LAMP, Water & COOLANT Proof (IP 67), 9 watt to 24 watt available Borosilicate GLASS body Light Source Type. Light Emitting Diode LED CNC Machine LAMP, Water & COOLANT Proof (IP 67), Suitable for Input Voltage 24VDC & 230 V AC.
Linear Round machine led light IP - 67
Water & Coolant Resistance
Heavy duty Extruded Borosilicate Body
Rotatable Mounting Arrangement
Bright & Uniform Light distribution
N-GML09W300M024D – Borosilicate glass body 09 watt 24 VDC 300 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML09W300M230A – Borosilicate glass body 09 watt 230 VAC 300 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML12W355M024D – Borosilicate glass body 12 watt 24 VDC 355 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML12W355M230A – Borosilicate glass body 09 watt 230 VAC 355 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML18W425M024D – Borosilicate glass body 18 watt 24 VDC 425 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML18W425M230A – Borosilicate glass body 18 watt 230 VAC 425 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML24W540M024D – Borosilicate glass body 24 watt 24 VDC 540 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML24W540M230A – Borosilicate glass body 24 watt 230 VAC 540 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Beam Angle | 180 Degree |
| Power Consumption | 10 Watt |
| Body Material | GLASS |
| Product Code | N-GML12W355M230A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nucleus Electricals is a Pune-based manufacturer of High-quality products are CNC Machine Lamp, Work lamps, Lathe Machine lamps, ARM lights, flexible neck machine light, Automobile Lighting, Appliance lighting, cold storage lighting, Led tube light for controls panel, customized Lights.
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Material | Alluminium |
| Dimension | 300MM |
| Lighting Type | LED |
| Power Consumption | 14WATT |
| Lamp Source Color | White |
| LED Luminous Efficiency | 100 |
| Body Material | Aluminum |
| Luminous Flux | 100 |
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India