Pioneers in the industry, we offer cnc machine lamp, 230 v ac 375 mm gml series led machine light, 14 w two feet led tube light with on off switch, led machine lamps, tennis court led light and 24 vdc 535 mm gml led light from India.
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Beam Angle | 125 |
| Dimension | 300 |
| Lighting Type | COOL WHITE |
| Power Consumption | 12 |
| Thickness | 0.75 sq mm |
| Surface | flat/round |
| Grade | commercial |
| Weight | 450 gm |
| Lamp Source Color | Cool white LED |
| LED Luminous Efficiency | 100% |
| Body Material | Aluminum |
| Product Code | N-RML12W300M024D |
| Luminous Flux | 100 |
| Cable Length | 1 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Linear Round machine led light IP -67 Water & Coolant Resistance
Heavy duty Extruded Aluminum Body Rotatable Mounting Arrangement Bright & Uniform Light distribution.
LED CNC machine lamp used in application of CNC, VMC, Leak testing machines.
LED CNC Machine lamp is IP67waterproof, oil proof, coolant Proof.
.Designed to working very harsh condition.
Defused POLYCARBONATE for GLARE FREE LIGHT
Available in different SIZE, VOLTAGE & WATTAGE & TYPE ALSO.
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Beam Angle | 120 Degree |
| Dimension | 375 mm |
| Lighting Type | LED |
| Power Consumption | 10 W |
| Body Material | Boro Silicate Glass |
| Voltage | 230 V AC |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 14 W |
| Length | 2 Feet |
| Light Color | White |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Plastic |
| Model No | N-TWPBS214W230A |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 370 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Cool White |
| Length | 2 Feet |
| Color Temperature | 6500K |
| Light Color | Cool daylight |
| Wattage | 14 W |
| Base Type | T8 |
| Lighting Type | LED |
| Shape | Square |
Led Panel Light Led Tube Light. Led Panel Light. Bracket Mounted · Led Panel Light. Magnet Mounted · Led Tube Light. 100 MM · Led Tube Light. 150 MM · Led Tube 200 MM & 300 MM.
Manufactured in India with high quality.
Application : Control panel tube light, Automation panel, elevator
available in various type combination
1 feet with button connector on off switch
2 feet 12 watt 1 feet 5 watt
6 watt 7 watt 8 watt 9 watt 230 V AC 24 DC
N-TGA108W230A - LED TUBE LIGHT Aluminium GREY 1 feet 08 watt 230 vac
N-TGAS108W230A - Aluminium body 1 Feet with ON- OFF SWITCH 08 watt 230 V AC
N-TWP105W230A - Plastic body 1 feet 5 WATT 230 VAC
N-TWP108W230A - LED TUBE LIGHT 1 FEET 230 VAC PLASTIC
N-TWPS108W230A - Plastic Body 1 Feet With ON- OFF SWITCH 1 FEET 8 WATT 230 V AC
N-TWPS150M04W230A - Plastic Body 150 MM With ON- OFF SWITCH 4 WATT 230 V AC
N-TWAC107W024D- Aluminium body 1 Feet With Connector 7 WATT 24 V DC
N-TWACS106024D- Aluminium body 1 Feet With Connector & ON- OFF SWITCH 6 WATT 24 VDC
N-TWP106W024D- Plastic body 1 feet 06 WATT 230 VAC
we will design tube light as per customer specification
Our company are ISO 9001:2015 certified our all products are CE Marked for Export quality.
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Beam Angle | 180 |
| Dimension | 535 |
| Power Consumption | 24 Watt |
| Weight | 2 kg |
| Lamp Source Color | LED WHITE |
| LED Luminous Efficiency | 110 Lumens/ watt |
| Body Material | Aluminum |
| Product Code | N-RML24W535M230A |
| Luminous Flux | 2400 Lumens |
| Cable Length | 2 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Certification | CE |
| Standard | ISO 9001:2015 |
| Manufactured by | Nucleus |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC MACHINE LAMP IP-67 structure Resistance to Water, Coolant & CNC Machine LAMP, Water & COOLANT Proof (IP 67) Aluminium body
We are offering with 24 VDC & 110 VAC & 230 VAC power supply. Also we can supply in 12 watt , 18 watt , 24 watt & 30watt
Our ordering catalogue.
12 watt 300 MM 24 VDC - N-RML12W300M024D
12 WATT 300 MM 230 VAC - N-RML12W300M230A
18 WATT 420 MM 24 VDC - N-RML18W420M024D
18 WATT 420 MM 230 V AC - N-RML18W420M230A
24 WATT 535 MM 24 VDC - N-RML24W535M024D
24 WATT 535 MM 230 VAC - N-RML24535M230A
30 WATT 650 MM 24 VDC - N-RML24535M230A
30 WATT 650 MM 230 VAC - N-RML24535M230A
For More information please contact us
Nucleus Electricals, Pune
₹ 2299 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Body Material | ALUMINIUM |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 12 MONTH |
| Certification | CE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
| Input Voltage | 24 VDC |
| Power | 15 W |
| Dimension | 535 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India