Pioneers in the industry, we offer led ac street light, led street light, 24 w led street light, 24 vdc 605 mm gml led light, 24 vdc 645 mm sml led light and glass model street light from India.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Body Material | Ceramic |
| Lighting Type | LED |
| Sensor | No |
| Input Voltage | 110-240 VAC |
| IP Rating | IP65 |
| Lighting Color | Cool White |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Acceptable Payment Mode | Online |
| Usage/Application | Street Lighting |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Material | Glass |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Input Voltage | 230vac |
| Model Name/Number | Nucleus electricals |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | cool white |
| Frequency | 50 |
| Acceptable Payment Mode | Cheque/Cash, Online |
| Series | Lens |
| Usage/Application | Outdoor indoor lighting |
Minimum order quantity: 10 Piece
An LED street light is an integrated light that uses light emitting diodes (LED) as its light source. These are considered integrated lights because, in most cases, the luminaire and the fixture are not separate parts. In manufacturing, the LED light cluster is sealed on a panel and then assembled to the LED panel with a heat sink to become an integrated lighting fixture.
Different designs have been created that incorporate various types of LEDs into a light fixture. Either few high-power LEDs or many low-power LEDs may be used. The shape of the LED street light depends on several factors, including LED configuration, the heat sink used with the LEDs and aesthetic design preference.
Heat sinks for LED street lights are similar in design to heat sinks used to cool other electronics such as computers. Heat sinks tend to have as many grooves as possible to facilitate the flow of hot air away from the LEDs. The area of heat exchange directly affects the lifespan of the LED street light.
The lifespan of an LED street light is determined by its light output compared to its original design specification. Once its brightness decreases by 30 percent, an LED street light is considered to be at the end of its life.
Most LED street lights have a lens on the LED panel, which is designed to cast its light in a rectangular pattern, an advantage compared to traditional street lights, which typically have a reflector on the back side of a high-pressure sodium lamp. In this case, much of the luminance of the light is lost and produces light pollution in the air and surrounding environment.
A drawback of LED focus panels is that most light is directed to the road, and less light to the footpaths and other areas. This can be addressed by the use of specialized lens design and adjustable mounting spigots.
In performing a LED street lighting project, easy LED luminary models simplify the optimization for high-performance illumination designs.[1] These practical equations may be used to optimize LED street lighting installations in order to minimize light pollution, increase comfort and visibility, and maximize both illumination uniformity and light utilization efficiency.
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 24W |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP55 |
| Sensor | No |
| Brand | N-PRO |
| Power | 24WATT |
| Usage/Application | Street light |
| Input Voltage | 230 V AC |
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| IP Rating | IP55 |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
| Input Voltage | 24 VDC |
| Power | 25 W |
| Dimension | 605 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
| Input Voltage | 24 VDC |
| Power | 24 W |
| Dimension | 645 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | CE |
| Sensor | Yes |
| Input Voltage | 240 V |
| Power | 30 W |
| Usage/Application | Street Lighting |
| Color Temperature | PURE COOL LIGHT |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Plastic |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 998 / Piece Get Latest Price
| Input Voltage | 240 V |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP33 |
| Power | 30 W |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Street Lighting |
| Sensor | Yes |
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India