Leading Manufacturer of 24 v dc one feet led tube light with on off switch, 7 w one feet led tube light, 5 w 200 mm led tube light, 230 v ac one feet led panel light, 10 w two feet led tube light with on off switch and 24 v dc 7 w 1 feet led tube light from Pune.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 5W |
| Voltage | 24V |
| Length | 1 Feet |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Aluminium |
| Light Color | Cool Daylight |
| Input Current | 1A |
| Warranty | 12 Months |
| Luminous Efficacy | 100 lumens / watt |
| Lumens | 700 lumens |
| Rated Lamp Life | 50000 Hours |
| Surge Protection | 2kv |
| IP Rating | 23 |
| Usage/Applications | Control panel , Machine Light, Lift Elevator, Automation panel, Electrical panel |
| Country of Origin | Made in India |
| certification | CE & ISO 9001: 2015 |
| Manufactured By | Nucleus Electricals |
| Cat No | N-TWAC107W024D |
Minimum order quantity: 10 Piece
Led Panel Light Led Tube Light. Led Panel Light. Bracket Mounted · Led Panel Light. Magnet Mounted · Led Tube Light. 100 MM · Led Tube Light. 150 MM · Led Tube 200 MM & 300 MM.
Manufactured in India with high quality.
Application : Control panel tube light, Automation panel, elevator
available in various type combination
1 feet with button connector on off switch
2 feet 12 watt 1 feet 5 watt
6 watt 7 watt 8 watt 9 watt 230 V AC 24 DC
N-TGA108W230A - LED TUBE LIGHT Aluminium GREY 1 feet 08 watt 230 vac
N-TGAS108W230A - Aluminium body 1 Feet with ON- OFF SWITCH 08 watt 230 V AC
N-TWP105W230A - Plastic body 1 feet 5 WATT 230 VAC
N-TWP108W230A - LED TUBE LIGHT 1 FEET 230 VAC PLASTIC
N-TWPS108W230A - Plastic Body 1 Feet With ON- OFF SWITCH 1 FEET 8 WATT 230 V AC
N-TWPS150M04W230A - Plastic Body 150 MM With ON- OFF SWITCH 4 WATT 230 V AC
N-TWAC107W024D- Aluminium body 1 Feet With Connector 7 WATT 24 V DC
N-TWACS106024D- Aluminium body 1 Feet With Connector & ON- OFF SWITCH 6 WATT 24 VDC
N-TWP106W024D- Plastic body 1 feet 06 WATT 230 VAC
we will design tube light as per customer specification
Our company are ISO 9001:2015 certified our all products are CE Marked for Export quality.
₹ 270 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7 W |
| Length | 1 Feet |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Plastic |
| Model No | N-TWPB107W024D |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 270 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 5W |
| Length | 1 Feet |
| Light Color | White |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 8W |
| Shape | Rectangle |
| Length | 1 Foot |
| Light Color | Pure White |
| Material | Plastic |
| Lumens | 100 Lumens/ watt |
| Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 0.75A |
| IP Rating | 23 |
| Surge Protection | 4 KV |
| Usage/Applications | Control panel, machine, office home |
| certification | CE & ISO 9001 : 2015 |
Minimum order quantity: 10 Piece
Led Panel Light Led Tube Light. Led Panel Light. Bracket Mounted · Led Panel Light. Magnet Mounted · Led Tube Light. 100 MM · Led Tube Light. 150 MM · Led Tube 200 MM & 300 MM.
Manufactured in India with high quality.
Application : Control panel tube light, Automation panel, elevator
available in various type combination
1 feet with button connector on off switch
2 feet 12 watt 1 feet 5 watt
6 watt 7 watt 8 watt 9 watt 230 V AC 24 DC
N-TGA108W230A - LED TUBE LIGHT Aluminium GREY 1 feet 08 watt 230 vac
N-TGAS108W230A - Aluminium body 1 Feet with ON- OFF SWITCH 08 watt 230 V AC
N-TWP105W230A - Plastic body 1 feet 5 WATT 230 VAC
N-TWP108W230A - LED TUBE LIGHT 1 FEET 230 VAC PLASTIC
N-TWPS108W230A - Plastic Body 1 Feet With ON- OFF SWITCH 1 FEET 8 WATT 230 V AC
N-TWPS150M04W230A - Plastic Body 150 MM With ON- OFF SWITCH 4 WATT 230 V AC
N-TWAC107W024D- Aluminium body 1 Feet With Connector 7 WATT 24 V DC
N-TWACS106024D- Aluminium body 1 Feet With Connector & ON- OFF SWITCH 6 WATT 24 VDC
N-TWP106W024D- Plastic body 1 feet 06 WATT 230 VAC
we will design tube light as per customer specification
Our company are ISO 9001:2015 certified our all products are CE Marked for Export quality.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Length | 2 Feet |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Wattage | 10 W |
| Material | Plastic |
| Shape | square |
| Input Voltage | 110 VAC |
| Beam Angle | 180 |
| Rated Lamp Life | 50000 Hour |
| Luminous Efficacy | 100 Watt/ watt |
| Lumens | 100 Watt/ watt |
| Weight | 100 Gms |
| Usage/Applications | Control panel , automation panel, elevator, lifts |
| Surge Protection | 3 kv |
| Power Factor | 0.9 |
| Total Harmonic Distortion (THD) | NO |
| IP Rating | 23 |
| Usage/Application | Control panel , automation panel, elevator, lifts |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufactured | Nucleus Electricals |
| Certificate | CE & ISO 9001 : 2015 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 270 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7W |
| Length | 1 Feet |
| Light Color | White |
| Color Temperature | 4000K |
| Material | Aluminium |
| Voltage | 24 V DC |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 270 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7W |
| Length | 1 Feet |
| Light Color | White |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Plastic |
| Voltage | 110 V AC |
| Model No | N-TWPB107W110A |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 4 W |
| Light Color | White |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 watt |
| Lighting Color | White |
| Body Material | Aluminium |
| Base Type | Screw fitting |
| Mounting Type | Surface |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | flexible led machine lamp 5watt 24 VDC & 230 VAC |
| Frequency | 50/60Hz |
| IP Rating | 55 |
| Model Name/Number | N-FLML05W305M024D |
| Operating Temperature | 50 |
| Packaging Size | Single |
| Voltage | 24 VDC & 230 VAC |
| Warranty | 12 Months |
| Weight | 700 Grams |
| Approval Marks | CE |
| Color Temperature | 6500 |
| Length | 305, 460 & 610 MM |
| Lifespan | 5 YEAR |
| Light Source Power | LED |
| Luminous Flux Tolerance | 5% |
| Metal Code | ALUMINUM DIE CAST |
| Order Reference | N0FLML05W305M230A |
| Unit Piece | Single |
| Body Color | black |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Warranty | 12 MONTH |
| Body Material | ALUMINIUM |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20W |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 12 MONTH |
| Certification | CE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1485 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | OUTDOOR |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Shape | Square |
| Arm Type | 2 Arm |
| Lighting Color | White |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Nucleus Electricals |
| Model Name/Number | N-GML15W395M024D |
| Base Type | Square |
| Wattage (W) | 15 W |
| Size | 395 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20 W |
| Light Color | Pure White |
| Length | 4 Feet |
| Material | Glass |
| Color Temperature | 6500K |
| Shape | Round |
| Voltage | 230V AC |
| Input Voltage | 230 VAC |
| Beam Angle | 180 |
| Input Current | 1A |
| Lumens | 2000 |
| Rated Lamp Life | 50000HOUR |
| Weight | 300GM |
| Usage/Applications | MINNING, COLD STORAGE, REFRIGERATO |
| Surge Protection | 4KV |
| Power Factor | 0.9 |
| IP Rating | 67 |
| Usage/Application | MINNING, COLD STORAGE, REFRIGERATOR |
| Country of Origin | Made in India |
| MAKE | Nucleus Electricals |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Power Consumption | 08-36 W |
| Lighting Color | White |
| Body Material | Aluminium |
| Brand | Nucleus electricals |
| Voltage | 230v AC |
| Usage/Application | Industrial |
Linear Square Machine LED Light
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| IP Rating | IP55 |
| Lighting Color | Pure White |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
| Input Voltage | 24 VDC |
| Power | 15 W |
| Dimension | 395 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 25 W |
| Shape | Round |
| Light Color | Warm White |
| Series | G-Twist |
| Color Temperature | 4000K |
| Warranty | 12 Month |
| Surge Protection | IP 55 |
| Size | 605 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Beam Angle | 180 |
| Lighting Type | led |
| Thickness | 5 mm |
| Grade | industrial |
| Weight | 900 gm |
| Cable Length | 2 meter |
| Country of Origin | Made in India |
| certification | CE |
| STANDARD | ISO 9001:2015 |
Nucleus Electricals is a Pune-based manufacturer of High-quality products are CNC Machine Lamp, Work lamps, Lathe Machine lamps, ARM lights, flexible neck machine light, Automobile Lighting, Appliance lighting, cold storage lighting, Led tube light for controls panel, customized Lights.
We are offering Borosilicate Glass 120 Degree LED Machine light, Dimension: 300mm - 630mm
LED CNC Machine LAMP, Water & COOLANT Proof (IP 67), 9 watt to 24 watt available Borosilicate GLASS body Light Source Type. Light Emitting Diode LED CNC Machine LAMP, Water & COOLANT Proof (IP 67), Suitable for Input Voltage 24VDC & 230 V AC.
Linear Round machine led light IP - 67
Water & Coolant Resistance
Heavy duty Extruded Borosilicate Body
Rotatable Mounting Arrangement
Bright & Uniform Light distribution
N-GML09W300M024D – Borosilicate glass body 09 watt 24 VDC 300 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML09W300M230A – Borosilicate glass body 09 watt 230 VAC 300 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML12W355M024D – Borosilicate glass body 12 watt 24 VDC 355 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML12W355M230A – Borosilicate glass body 09 watt 230 VAC 355 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML18W425M024D – Borosilicate glass body 18 watt 24 VDC 425 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML18W425M230A – Borosilicate glass body 18 watt 230 VAC 425 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML24W540M024D – Borosilicate glass body 24 watt 24 VDC 540 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
N-GML24W540M230A – Borosilicate glass body 24 watt 230 VAC 540 MM IP – 67 CNC MACHINE LIGHT Water, OIL, & Coolant Resistance
For More information please contact us
Nucleus Electricals, Pune
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Plastic |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | CE |
| Rechargeable | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Shape | Round |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 4000K |
| Warranty | 12 Months |
| Model No | N-GML15W395M230A |
Minimum order quantity: 100 Piece
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India