Pioneers in the industry, we offer 150 watt flood light, led industrial flood light, 200 watt flood light, 100 watt flood light, led flood lights and waterproof led flood light from India.
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP40 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Power | 150 W |
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP40 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Beam Angle | 180 Deg |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Power | 200 Watt |
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Beam Angle | 180 Deg |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 1 year |
| Power | 100 W |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | N-PRO |
| Model Name/Number | FLOODLIGHT |
| Beam Angle | 180 |
| Lighting Color | Pure White |
| Power | 50 |
| Country of Origin | Made in India |
Nucleus Electricals is a Pune-based manufacturer of High-quality products are CNC Machine Lamp, Work lamps, Lathe Machine lamps, ARM lights, flexible neck machine light, Automobile Lighting, Appliance lighting, cold storage lighting, Led tube light for controls panel, customized Lights.Osram LED Flood Light 200W, IP Rating: IP65. Rs 3,295 / Piece. Osram LED Flood Light 200W, IP Rating: IP65
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | N-FLPS30W |
| Is It Water Proof | YES |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 1 yr |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 670 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Model Name/Number | Led Flood Light |
| Beam Angle | 180 Deg |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | >500W |
| Body Material | ALUMINIUM |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 12 MONTH |
| Certification | CE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 12 MONTH |
| Wattage | 50W |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Certification | CE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 12 MONTH |
| Wattage | 100W |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 1 year |
| Model Name/Number | Indoor Flood Light |
| Beam Angle | 180 Deg |
| Body Material | Aliminium |
| Lighting Type | LED |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Body Material | ALUMINIUM |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 200-300 |
| Warranty | 12 MONTH |
| Certification | TC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 150 W |
| Warranty | 12 MONTH |
| Country of Origin | Made in India |
| Light Block Color | Pure White |
| Lighting Color | Cool White |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India