Manufacturer of a wide range of products which include 24 vac 525 mm sml led machine light, led flood light, led ground light, ip 67 waterproof cold storage light 20 watt, 300 watt flood light and energy saving led flood light.
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| IP Rating | IP33 |
| Wattage | 18 W |
| Base Type | E27 |
| Size | 525 mm |
| Voltage | 24 VAC |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 610 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 12 MONTH |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 12 MONTH |
| Wattage | 15W |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | Fluorescent |
| Brand | Nucleus Electricals |
| Body Material | Plastic and Aluminium Aslo |
| Certification | ISI |
| Country of Origin | Made in India |
| wattage | 20 watt |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Body Material | ALUMINIUM |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage (W) | 150 W |
| IP Protection | IP65 |
₹ 3990 / Piece Get Latest Price
| Body Material | ALUMINIUM |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 2000-5000 |
| Warranty | 12 MONTH |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 949 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20W |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 12 MONTH |
| Certification | CE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Power | Plug-In |
| Body Material | Aluminium |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India