We are a leading Manufacturer of led cnc machine lamp, water & coolant proof (ip 67, 10 w gml machine light, cnc machine light, 230 vdc 400 mm sml led machine light, led high bay light and led high bay lights from Pune, India.
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | PURE LIGHT |
| Body Material | ALUMINIUM |
| Product Code | N-RML24W535M230 |
| Cable Length | 3 METER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Beam Angle | 120 Degree |
| Dimension | 375 mm |
| Lighting Type | LED |
| Power Consumption | 10 W |
| Body Material | Boro Silicate Glass |
| Model No | N-GML10W375M230A |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Beam Angle | 180 |
| Dimension | 650 |
| Lighting Type | LED |
| Power Consumption | 30WATT |
| Grade | Industrial |
| Lamp Source Color | LED |
| LED Luminous Efficiency | 100 Lumens/watt |
| Body Material | Aluminum |
| Product Code | N-RML30W650M024D |
| Cable Length | 2 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| certification | CE |
| STANDARD | ISO 9001:2015 |
| MAKE | Nucleus |
Minimum order quantity: 1 Piece
CNC MACHINE LAMP IP-67 structure Resistance to Water, Coolant & CNC Machine LAMP, Water & COOLANT Proof (IP 67) Aluminium body
We are offering with 24 VDC & 110 VAC & 230 VAC power supply. Also we can supply in 12 watt , 18 watt , 24 watt & 30watt
Our ordering catalogue.
12 watt 300 MM 24 VDC - N-RML12W300M024D
12 WATT 300 MM 230 VAC - N-RML12W300M230A
18 WATT 420 MM 24 VDC - N-RML18W420M024D
18 WATT 420 MM 230 V AC - N-RML18W420M230A
24 WATT 535 MM 24 VDC - N-RML24W535M024D
24 WATT 535 MM 230 VAC - N-RML24535M230A
30 WATT 650 MM 24 VDC - N-RML24535M230A
30 WATT 650 MM 230 VAC - N-RML24535M230A
Nucleus Electricals is a Pune-based manufacturer of High-quality products are CNC Machine Lamp, Work lamps, Lathe Machine lamps, ARM lights, flexible neck machine light, Automobile Lighting, Appliance lighting, cold storage lighting, Led tube light for controls panel, customized Lights.For More information please contact us
Nucleus Electricals, Pune
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Arm Type | 2 Arm |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Round |
| Wattage (W) | 12 W |
| Voltage | 230 VDC |
| Size | 400 mm |
| Series | SML |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| Lighting Type | LED |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Warranty | 12 MONTH |
| Price Range | 500- 2000 |
| Color Temperature | cool light |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | N-PRO |
| Model Name/Number | HIBAY |
| Beam Angle | 180 |
| Power | 50 |
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India