Offering you a complete choice of products which include 3 w 150 mm led tube light with on off switch, 110 v ac 200 mm led tube light and 24 v dc 200 mm led tube light.
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3 W |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 2700K |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Tube Base Type | T5 |
| Lighting Type | LED |
| Shape | Square |
| Brand | Nucleus Electricals |
| Body Material | Plastic |
| Input Voltage | 24 VDC |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Luminous Efficiency | 100/watt |
| Weight | 250 gm |
| Surge | 2.5 kv |
| Total Harmonic Distortion | Yes |
| Usage/Application | Industrial panel |
| Certification | CE compliance |
| IP Rating | IP33 |
| Working Lifetime Hour | 50000 |
| Model Name/Number | N-pro |
| Phase | Single |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Lifespan | 2 year |
| Light Source | SMD LED |
| Housing | Alluminium |
| Length (mm) | 150 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 270 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 5W |
| Light Color | White |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Aluminium |
| Voltage | 110 V AC |
| Length (mm) | 200 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 270 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 5W |
| Light Color | Pure White |
| Length | 1 Foot |
| Color Temperature | 3000K |
| Material | Aluminum |
| Voltage | 24V DC |
Minimum order quantity: 10 Piece
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India