Offering you a complete choice of products which include ngr monitoring relay.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Electrical Industry |
| Mounting type | SMD |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Shape | Rectangle |
| IP Protection | IP56 |
| Rated frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 5 Piece
The idea of a neutral grounding resistor is to limit the maximum fault current in order to avoid damages and hazards caused by ground faults. Since the system is technically grounded (e.g. High Resistance Grounding) protective relays will work properly.
Early detection of a change in the NGR value provides the ability to plan repair and indicates previously unknown hazards.
Neutral Grounding Resistor Monitors measure voltage, current, continuity of the NGR connection and phase-to-ground voltage. This information helps to plan maintenance and enhance system availability.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| System Voltage | 3.3 kV |
| Resistance | 635 ohm , 63.5 ohms, 38.1 ohms |
| Neutral Current | 50 A |
| Usage/Application | Electrical Industry |
| Duty Time | 10 s |
| Mounting type | SMD |
| Enclosure Protection | IP55 |
| Cooling Type | Natural Air |
| Wattage | 100 Watt |
| Part Number | NMR-415A |
| Brand | None |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Shape | Rectangle |
| Max. Power Dissipation | 5 VA |
| Max. Resistance | 635 |
| Size | 90*90 |
| IP Protection | IP56 |
| Rated Time | 10Sec |
| Rated frequency | 50 Hz |
| Temperature Coefficient | 375 |
| Warranty | 1 YEAR |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Range | 1-100A |
Minimum order quantity: 1 Piece
The NGR Monitoring has been used for monitoring the NGR Panel continuously
The major issue is the loss of neutral path wire broke, loose connection.
the result is converting an ungrounded system or a solidly grounded one. This causes severe Major hazards.
High voltage, leakage current will flow from neutral path this may cause major accidents/damage of connected equipment, machinery..
NMR -415 Relay combination of Neutral grounding resistor (NGR) Monitoring, & Earth leakage current..
NMR-415 Relay restricts the earth fault current precalculated safer value & Sense the neutral–ground voltage relay compared the measured value against the field setting of the relay & provides the relay output LED Initiation change in Potential free Contacts.
NGR Monitoring relay , Fail safe relay earth leakage relay
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India