Our product range includes a wide range of 8 w one feet dc led tube light, 3 w 150 mm led tube light, 5 w 150 mm led tube light and 230 v ac one feet led light with on off switch.
₹ 270 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 8W |
| Light Color | Cool White |
| Length | 1 Feet |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Plastic |
| Warranty | 12 month |
| Model No | N-TWPB108W230A |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3 W |
| Length | 1 Feet |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 5W |
| Length | 1 Feet |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Type of Light | Batten Light |
| Wattage | 8 W |
| Power Source | AC |
| Length | 1 Feet |
| Lamp Mounting Location | Wall Mount |
| Color Temperature | 6500K |
| Warranty | 12 Months |
| Voltage | 230 VAC |
| Base Material | PLASTIC |
| Brand | NUCLEUS ELECTRICALS |
| Frequency | 50/060 HZ |
| Ip Rating | 23 |
| Lighting Type | LED |
| Certificate | CE & ISO 9001:2015 |
| Light Color | Cool White |
| Base Color | White |
Minimum order quantity: 10 Piece
Led Panel Light Led Tube Light. Led Panel Light. Bracket Mounted · Led Panel Light. Magnet Mounted · Led Tube Light. 100 MM · Led Tube Light. 150 MM · Led Tube 200 MM & 300 MM.
Manufactured in India with high quality.
Application : Control panel tube light, Automation panel, elevator
available in various type combination
1 feet with button connector on off switch
2 feet 12 watt 1 feet 5 watt
6 watt 7 watt 8 watt 9 watt 230 V AC 24 DC
N-TGA108W230A - LED TUBE LIGHT Aluminium GREY 1 feet 08 watt 230 vac
N-TGAS108W230A - Aluminium body 1 Feet with ON- OFF SWITCH 08 watt 230 V AC
N-TWP105W230A - Plastic body 1 feet 5 WATT 230 VAC
N-TWP108W230A - LED TUBE LIGHT 1 FEET 230 VAC PLASTIC
N-TWPS108W230A - Plastic Body 1 Feet With ON- OFF SWITCH 1 FEET 8 WATT 230 V AC
N-TWPS150M04W230A - Plastic Body 150 MM With ON- OFF SWITCH 4 WATT 230 V AC
N-TWAC107W024D- Aluminium body 1 Feet With Connector 7 WATT 24 V DC
N-TWACS106024D- Aluminium body 1 Feet With Connector & ON- OFF SWITCH 6 WATT 24 VDC
N-TWP106W024D- Plastic body 1 feet 06 WATT 230 VAC
we will design tube light as per customer specification
Our company are ISO 9001:2015 certified our all products are CE Marked for Export quality.
Nikhil (Manager)
Nucleus Electricals
B Wing, Flat No 1006, Aaradhyam Society, Alandi Moshi Road, Dudulgaon
Pune - 412105, Maharashtra, India